جراحی بینی کج | درمان کجی بینی با عمل

بینی از سه ناحیه تشکیل شده است؛ قسمت فوقانی شامل استخوان بینی، قسمت میانی بینی که به عنوان طاق میانی شناخته می شود و نوک بینی. این اجزا گاهی به علل مختلف دچار کجی می گردند. گاهی این عوامل می توانند سبب بروز سردرگمی و ممانعت از درمان در بیمار گردند. به توصیه دکتر مجید وفایی راد، بهترین جراح بینی همدان ، با مطالعه این مقاله می توانید به تمام نگرانی های خود پایان داده و با دانش کافی اقدام به رینوپلاستی نمایید. پس با ما در خواندن ادامه مطالب همراه باشید.

جراحی بینی کج - دکتر مجید وفایی راد

جراحی بینی کج برای آن دسته از عزیزانی که دارای سپتوم منحرف به کار برده می شود که یکی از زیرشاخه های جراحی بینی است. در بینی های کج به جای یک خط عمودی مستقیم در مرکز صورت، درجاتی از انحنا و انحراف دیده می شود. شدت انحنا می تواند متفاوت باشد و در حالی که برخی از این انحناها تنها در باب زیبایی هستند، برخی دیگر منجر به انسداد تنفسی می شوند.

علل کج شدن بینی

این علل ممکن است ناشی از عوامل مختلفی همچون ژنتیک، ضربه، جراحی بینی کج قبلی و انحراف تیغه بینی باشد. اگرچه در برخی موارد، همچنان علت کج شدگی ها ناشناخته باقی مانده است.

 نقایص ارثی و مادرزادی

ناهنجاری ‌های هنگام تولد و توده ‌های مادرزادی مثل شکاف لب یا کام که باعث انسداد مجرای بینی گردیده و منجر به کج شدن بینی می شود. به علاوه، برخی شرایط ژنتیکی نیز باعث کج شدن بینی فرد از بدو تولد و مشکلات تنفسی می شود.

 انحراف سپتوم

تیغه بینی بخشی غضروفی ست که بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند. کج شدن تیغه بینی سبب بروز مشکلات تنفسی، احتقان سینوس، گرفتگی بینی، درد و یا فشار صورت، خونریزی های مکرر، خروپف و یا تنفس های بلند در هنگام خواب می گردد.

 ترومای فیزیکی

ضربه های فیزیکی و شکستگی بینی، باعث کجی بینی شده و بر تقارن صورت تأثیر می گذارد. شکستگی بینی معمولا با تورم، کبودی و درد همراه خواهد بود.

 عوارض جراحی قبلی بینی (ترمیمی)

در برخی موارد، جراحی بینی باعث مشکلات تنفسی اضافی و عدم کسب نتایج مطلوب می گردد. در چنین مواردی متخصص اغلب توصیه به رینوپلاستی ثانویه و یا ترمیمی می کند.

مشاوره پیش از رینوپلاستی بینی کج در همدان

پس از انتخاب بهترین جراح ، می بایست برای یک مشاوره حضوری نزد ایشان مراجعه نمایید. دکتر وفایی راد ، در این بازدید شما را از نحوه پروسه، نتایج واقع بینانه، عوارض و بهترین گزینه انتخابی آگاه می کند. در این مشاوره جراح موظف خواهد بود به تمامی سوال های شما پاسخ دهد .

گزینه جراحی بینی کج یا دیگر متدها؟!

اگرچه تزریق فیلر می تواند در بهبود و صاف کردن حدودی بینی کمی کمک کننده باشد اما در موارد شدیدتر و کسب نتیجه دائمی، جراحی گزینه انتخابی است. جراحی بینی کج به دو روش کلی رینوپلاستی و سپتوپلاستی تقسیم بندی می گردد. این دو روش در خصوص عملکردی یکسان ولی با هدف های مختلفی انجام می شوند. رینوپلاستی با هدف زیبایی و سپتوپلاستی به علل درمانی صورت خواهد گرفت.

با توجه به نیاز و گزینه انتخابی بیمار یکی از این دو روش با استفاده از متد باز(اعمال برش های خارجی بر روی کلوملا) و یا بسته (ایجاد برش های داخلی از طریق یکی از سوراخ های بینی) انجام می گردند.

بر خلاف رینوپلاستی که ظاهر بینی نیز تغییر می کند در سپتوپلاستی با تغییر شکل سپتوم (انحراف سپتوم) انحراف رفع می شود و تمرکز متخصص در این پروسه، ساختارهای داخلی خواهد بود.

نحوه عمل بینی کج در همدان

مدت زمان مورد نیاز برای جراحی بینی کج بسته به شدت انحراف متفاوت می باشد و به طور میانگین حدود 30 دقیقه الی یک ساعت و نیم به طول می انجامد. قبل از شروع عمل ، تحت تاثیر داروهای داخل وریدی و یا بیهوشی عمومی سطح هوشیاری بیمار کاهش می یابد. پس از اطمینان از تثبیت بیمار، در کنار متخصص بیهوشی و کادر جراحی، پزشک پروسیجر را آغاز می کند.

اغلب یک سپتوپلاستی ساده انحرافات را اصلاح نمی کند، در نتیجه ممکن است در حین پروسه نیاز به پیوند غضروف از سپتوم برای اصلاح بیشتر ساختار بینی باشد. این گرفت ها باید به گونه ای جایگذاری شوند که علاوه بر اصلاح انحرافات ، ساختار و ثبات طولانی مدت بینی را نیز فراهم کنند.

گاهی صاف نمودن استخوان ها از طریق استئوتومی (ایجاد شکستگی کنترل شده استخوان ها )انجام می شود.

برخی مواقع سپتوم و همچنین غضروف های دو طرف سپتوم که به عنوان غضروف های جانبی بالایی شناخته می شوند، در موقعیت های مختلف سبب انحراف می گردند.

اصلاح سپتوم و قرار دهی آن در مرکز صورت، چارچوب اصلی عمل بینی را فراهم می کند. پس از اصلاح قسمت بالایی و میانی بینی، جراح تمرکز خود را به نوک بینی معطوف می کند. در بینی دچار انحرافات شدید، غضروف‌ های نوک بینی اغلب نامتقارن هستند. در چنین شرایط، مانورهایی برای ایجاد تقارن بین دو طرف بینی انجام می گردد.

مراقبت های قبل جراحی بینی کج در همدان

از مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون مثل آسپرین و مکمل های گیاهی در بازه ده روزه پیش از عمل خودداری نمایید.

 •  از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز گردد.
 •  استراحت کافی داشته باشید.
 •  هنگام مراجعه آرایش نداشته باشید و لباس راحت بر تن کنید.
 • می بایست از ۸ ساعت قبل ناشتا بمانید.

نتایج جراحی کردن بینی کج

همانگونه که مطلع هستید، بهبودی یک عامل نسبی و منحصر به فرد می باشد. در نتیجه هیچ دو بیماری با شرایط و بازه زمانی یکسان نتایج مشابهی را کسب نمی کنند. این شرایط می تواند تحت تاثیر عوامل زیادی همچون نوع بینی، متد جراحی بینی کج، پوست و نحوه انجام نکات مراقبتی دستخوش تغییر شود. اما به طور کل زیباجویان در ماه اول پس از فروکش شدن تورم اولیه، متوجه تغییرات و در بازه شش ماه الی یکسال می توانند شاهد نتایج نهایی جراحی خود باشند.

مراقبت های بعد از عمل 

طبیعتا از اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی مطلع هستید. با رعایت این عوامل می توانید در کنار تقویت سیستم ایمنی به بهبودی بهتر و سریع تر بینی خود کمک نمایید. برخی از عوامل ذکر شده به شرح زیر هستند.

 • بینی را باد نکنید و زور نزنید.
 •  از انجام حرکات شدید صورت مثل خنده و گریه اجتناب گردد.
 •  خوراکی های ادویه دار و نمکی را به بعد از بهبودی موکول کنید.
 •  تا بازه زمانی تعیین شده توسط جراح از دوش گرفتن، رابطه جنسی و فعالیت های ورزشی خودداری شود.
 • نحوه خوابیدن خود را مدیریت کنید. می توانید در اطرف و زیر سرتان بالشت قرار دهید.
 • سر نباید خم گردد.
 •  از عینک آفتابی تا بهبودی استفاده نکنید.

عوارض جراحی بینی کج

هر تکنیک جراحی اعم از زیبایی و درمانی با عوارضی هرچند گذرا همراه می باشد. رینوپلاستی نیز از این شرایط مستثنی نیست و در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم.

 • خونریزی
 • واکنش به بیهوشی
 • عفونت
 • از دیگر عوارض کمتر شایع پس از عمل می توان به عناوین زیر اشاره نمود؛
 • مشکلات تنفسی از طریق بینی
 • بی حسی دائمی در اطراف و یا داخل بینی
 • احتمال ناهمواری بینی
 • درد، تغییر رنگ
 • تورم طولانی مدت با بهبودی کند.
 • باقی ماندن جای زخم
 • ایجاد سوراخ در سپتوم
 • تغییر در حس بویایی

در صورت بروز این موارد بعد از جراحی بینی کج به مطب جراح معالج خود مراجعه نمایید.

درد جراحی بینی کج به چه صورت خواهد بود؟

بعد از این عمل معمولا چند روز اول دردی خفیف و‌ گاهی متوسط را تجربه می نمایید که به خوبی به مسکن پاسخ می دهد.

اکثر بیماران گفته اند که تجربه درد آن ها مانند یک عفونت سینوس به همراه مقداری درد در ناحیه اطراف بینی و اطراف چشم ها می باشد. همچنین مقداری درد در نواحی گونه و پیشانی خود احساس خواهید کرد. این دردها نیز موقتی بوده و بعد از گذشت چند روز از بین خواهند رفت و شما دیگر مشکلی نخ

چرا بعد از جراحی بینی کج می شود؟

پس از جراحی ، برخی افراد ممکن است تا حدودی تغییر در شکل و موقعیت بینی ‌شان را تجربه کنند که این مسأله معمولاً به چند دلیل رخ می دهد:

 1. انقباض بافت‌ ها: بعد از جراحی، بافت ‌های بینی ممکن است به دلیل التهاب و واکنش به جراحی منقبض شوند که این امر باعث تغییر در شکل بینی می ‌شود. این تغییرات معمولاً موقتی بوده و با گذر زمان کاهش می ‌یابند.
 2. تورم و التهاب: پس از عمل بینی کج ، تورم و التهاب در محل جراحی ممکن است باعث شود که بینی به طور موقت کج شود. این تورم و التهاب معمولاً در مدت چند هفته اول پس از جراحی کاهش می ‌یابد و کجی بینی را نیز کمتر می‌ کند.
 3. تغییرات در تراکم بافت‌ ها: پس از جراحی، ممکن است برخی تغییرات در تراکم بافت‌ های بینی رخ دهد که موجب کج شدن بینی شود. این تغییرات معمولاً بر اساس تکنیک جراحی و ساختار بینی فرد متفاوت است.
 4. عوارض جراحی: در برخی موارد، عوارض جراحی می ‌تواند باعث تغییرات ناخواسته در شکل بینی شود، از جمله کجی آن. این ممکن است به عوامل مختلفی مانند تکنیک های استفاده شده در جراحی، تجربه و مهارت جراح و واکنش بدن به جراحی بستگی داشته باشد.

مهم است که به عنوان بیمار پس از جراحی، با پزشک خود در مورد هرگونه نگرانی یا تغییر در شکل بینی صحبت نموده تا اطمینان حاصل کنید که آیا تغییرات طبیعی هستند یا نیاز به اقدامات دیگری دارید. همچنین، انجام مراقبت‌ های پس از جراحی به دقت و پیگیری توصیه ‌های پزشک نقش مهمی در بهبود سریع تر و کاهش هرگونه مشکلات پس از جراحی دارد.

بنابراین اگر با کجی بینی مواجه شدید ، نه تنها نیاز است مراقبت های پس از عمل را به خوبی انجام دهید ، بلکه باید مدتی صبر کنید تا تورم و دیگر عوارض از بین بروند. در این زمان اگر باز هم بینی کج بود می توانید با مراجعه به یک پزشک ماهر اقدام به رفع مشکلات آن نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
اشتراک گذاری در: